Slow Fashion-Pomalá móda
Slow fashion motivuje nás, zákazníky, aby jsme raději investovali do kvalitních (a zákonitě dražších) kousků, které ale mají delší životnost, také se snáze kombinují a často se jedná o originální a neokoukané produkty na rozdíl od masové produkce. Slow fashion v sobě skrývá nejen uvědomělý přístup k výrobě, ale také originalitu a výjimečnost nabízené módy doprovázené dobrým pocitem, že při koupi produktů jsem přispěl k udržitelnější módě.
Slow fashion nás nabádá ke zpomalení naší spotřeby v souladu s přírodou, která nedokáže držet krok s rychlým využíváním zdrojů a potřebuje čas k regeneraci. Zároveň upřednostňujeme recyklovatelné a udržitelné materiály.
Co přesně znamená slow fashion?
Slow fashion znamená uvědomělý přístup k módě, kdy je kladen důraz na procesy a zdroje potřebné k výrobě oděvů, přičemž se upřednostňují nadčasové a kvalitní designy namísto módních kousků, které skončí na skládce po několika nošeních.
Co je to slow fashion?
V oblasti udržitelné módy existuje spousta termínů a je snadné se v nich ztratit. Tak jak se slow fashion liší od udržitelné módy? Pojďme se ponořit do definice tohoto termínu a vysvětlit, proč je zpomalení módy tak důležité pro budoucnost oděvního průmyslu.
Jednoduše řečeno, slow fashion je protikladem fast fashion. Jde o uvědomělý přístup k módě, kdy se bere v potaz, jak jsou oděvy vytvářeny, a zároveň se klade důraz na kvalitu a spravedlivé zacházení s lidmi, zvířaty a planetou.
Realisticky má slow fashion mnoho společného s udržitelnou a etickou módou. Jsou to sesterské hnutí s podobnými principy. Slow fashion se specifikuje snahou o snížení spotřeby a produkce, což nás vrací do dob našich prarodičů, kdy bylo oblečení vnímáno jako dlouhodobá investice.
Začátky slow fashion
V posledním desetiletí prošel módní průmysl velkou proměnou. Mnoho značek začalo odmítat principy fast fashion a volí udržitelnější přístup. Termín slow fashion se objevil přirozeně, inspirován hnutím slow food, který zaznamenal potřebu zpomalení v módním průmyslu.
Slow fashion je opakem fast fashion modelu, který začal před zhruba 30 lety a vedl k levnějšímu oblečení s rychlejším modelem výroby. Je zřejmé, že tento přístup je nezbytným krokem k udržitelné budoucnosti módy.
Slow fashion jako hnutí
Před průmyslovou revolucí byly oděvy vyráběny místně a lidé je nosili dlouhou dobu. Moderní slow fashion vrací některé z těchto principů zpět. Namísto koupě levných oděvů se klade důraz na investici do vysoce kvalitních kousků vyrobených z udržitelných materiálů u lokálních výrobců.
Zároveň se slow fashion snaží, abychom své oblečení nevnímali jako jednorázové, ale dbali na jeho opravy, recyklaci či dále ho předávali.
V posledních letech získává slow fashion stále více podpory, protože spotřebitelé požadují vyšší udržitelné a etické standardy.
Charakteristiky slow fashion
- Výrobky z kvalitních, ekologických materiálů jako je len
- Designy jsou spíše nadčasové než trendy
- Prodávají v menších obchodech místo velkých řetězců, často pouze on-line
- Oděvy jsou vyráběny a prodávány lokálně
- Málokterá kolekce má více než pár modelů a jsou uvedeny maximálně třikrát ročně nebo jako aktulizace již stávající kolekce
- Často se oděvy vyrábějí na základě objednávky, aby se předešlo nadbytečné výrobě
Principy takové výroby jsou nám v jadbergwomen velice blízké a řídíme se jimi při činnosti naší lokální dílny.